Czy znasz ten piekący, kłujący ból w okolicy stawu łokciowego? Przenikliwe uczucie po zewnętrznej stronie łokcia, promieniujące do ramienia lub nadgarstka? Ocieplenie bolącego stawu i osłabienie siły mięśni nadgarstka?

Znasz określenie „łokieć tenisisty”? Myślisz, że to schorzenie dotyka tylko sportowców?

Zacznijmy od szybkiej lekcji anatomii. Staw łokciowy zbudowany jest z trzech kości kończyny górnej: ramiennej, łokciowej i promieniowej. Wszystkie trzy objęte torebką stawową tworzą staw łokciowy. Wymieniamy część ramienno-łokciową i ramienno-promieniową odpowiedzialną za ruchy prostowania i zginania w stawie łokciowym. Połączenie promieniowo-łokciowe jest czynnościowo niezależne od poprzednich i wykonuje ruchy nawracania i odwracania przedramienia i ręki. Bardzo ważne w budowie stawu są również więzadła, które pełnią funkcję stabilizującą.

Czym więc jest dolegliwość zwana łokciem tenisisty? Jest to zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej.
Stan przeciążenia mięśni prostowników nadgarstka. Często to suma mikrourazów spowodowana licznymi przeciążeniami – prowadzi do obciążenia przyczepów mięśniowych. Zwiększony ucisk upośledzonej tkanki na naczynia krwionośne może powodować niedokrwienie okolicy stawu łokciowego. Za tym idzie stan zapalny i stopniowe problemy z prawidłowym funkcjonowaniem i odżywianiem tkanek w stawie.

Brak reakcji na pierwsze symptomy bólowe i bagatelizowanie problemu może skutkować zaburzeniem funkcji w stawie, trwałymi uszkodzeniami ścięgien. W efekcie struktury te zaczną ulegać degeneracjom, stracą swoją mobilność i elastyczność.

Najczęstszym objawem jest ból w stawie łokciowym po stronie bocznej. Potwierdza się związek dolegliwości bólowych z wykonywaną pracą lub treningami. Zawody, które narażone są na większe ryzyko powstania łokcia tenisisty to: pracownicy biurowi, mechanicy, szwaczki, muzycy. Wszystkie te, gdzie w znacznym stopniu wykonuje się prace z przewagą mięśni prostowników nadgarstka, nad zginaczami. Wykonywanie tego typu czynności prowadzi do nadmiernego napięcia mięśni przedramienia oraz mikrourazów ścięgien i przyczepów w okolicy kłykcia bocznego kości ramiennej. Uszkodzeniu ulegają włókna kolagenowe ścięgien.

Doskonałe zobrazowanie niefizjologicznego ułożenia nadgarstka znajdziemy u pracowników biurowych czy korporacji. Dłonie ułożone na biurku zazwyczaj są podniesione, oparte na nadgarstkach – ta pozycja powoduje, zmniejszenie przepływu krwi do rąk nawet o 70%!

Charakterystyczne objawy łokcia tenisisty to:

  • ból odczuwany po bocznej stronie stawu łokciowego
  • problemy z wykonywaniem czynności dnia codziennego – (ściskaniem ręki przy powitaniu, chwytaniem szklanki z herbatą)
  • wrażliwość i tkliwość tkanek miękkich podczas ucisku w okolicy łokcia
  • ból pojawiający się przy próbie chwytania, ściskania, obracania czy prostowania nadgarstka
  • poranna sztywność w łokciu, która w początkowym stadium choroby ustępuje po rozruszaniu
  • niekiedy pojawia się obrzęk widoczny po zewnętrznej krawędzi łokcia

 

Jeśli dolegliwość pojawia się zarówno w trakcie ruchu, jak i spoczynku – to alarm, że powinniśmy zgłosić się do fizjoterapeuty.

Łokieć tenisisty to typowe schorzenie bólowe, pojawiające się w skutek przeciążenia tkanek miękkich i ścięgien. Badania pokazują, że do powstania powyższego przeciążenia, dochodzi ponieważ został zaburzony stosunek równowagi pracy i odpoczynku tkanek. Proces regeneracji jest zbyt krótki w porównaniu do procesu degeneracji.

Co jest największą przyczyną powstania „łokcia tenisisty’? Błędnie myśli się, że to stan zapalny mięśnia i można go wyleczyć samymi lekami i maściami. Jednak najnowsze badania dowodzą, że to zmiany degeneracyjne, spowodowane długotrwałym przeciążeniem ręki, są źródłem problemu.
Dlatego tak ważne jest, żeby nie bagatelizować problemu i w momencie pierwszych objawów udać się do eksperta po pomoc. Fizjoterapeuta przeprowadzi testy, zmierzy ruchomość w stawie, pomoże w doborze ćwiczeń, wzmacniających daną strukturę. Znajdzie odpowiedni sposób leczenia.

Statystyki ukazują, że aż 50% tenisistów, w trakcie swojej kariery, narażonych jest na tę jednostkę chorobową. Jednak ich grupa to zaledwie 5% wszystkich przypadków. To schorzenie popularne jest wśród osób w wieku między 40-50 lat. Płeć nie warunkuje częstotliwości występowania schorzenia, za to wykonywany zawód już zdecydowanie tak.

Ile trwa leczenie „łokcia tenisisty”?
Jest to uzależnione od trwania dolegliwości, od zmian degeneracyjnych w ścięgnach i tkankach miękkich, od tego czy stosowane było wcześniej jakiekolwiek leczenie. Szacuje się, że czas ten trwa od 6 do 12 tygodni.
Najważniejszymi celami w leczeniu „łokcia tenisisty” są:

  • zmniejszenie dolegliwości bólowych
  • przywrócenie funkcji kończyny
  • zwiększenie siły mięśniowej nadgarstka i przedramienia

Należy pamiętać, żeby nie unikać ruchu w stawie – spowoduje to spowolnienie procesu leczenia i regeneracji. Może doprowadzić również do zaników mięśni.

W filmie pokażę Ci podstawowe ćwiczenia pozwalające wzmocnić rozluźnione i rozluźnić spięte mięśnie. Dzięki temu pozbędziesz się dolegliwości bólowych.

[FM_form id=”4″]