Dlaczego nie mogę schudnąć skoro tak bardzo tego chcę?

Z takimi myślami zmaga się wiele osób. Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba zdać sobie sprawę z kilku istotnych spraw. Proces odchudzania to nie kwestia kilku dni. Jeśli chcemy, by jego efekty były długotrwałe musimy liczyć się z tym, że nie schudniemy z dnia na dzień, a na naszej drodze pojawiać się będą pewne przeszkody.

Jak się odchudzać, by osiągnąć satysfakcjonujące i trwałe efekty?

Co może być odpowiedzią na pytanie, o to dlaczego nie mogę schudnąć? Co zrobić żeby schudnąć? Oto przeszkody, które pojawiają się najczęściej na drodze do efektywnego odchudzania:

Nie odnalezienie przyczyn

Przed rozpoczęciem procesu odchudzania bardzo ważne jest, aby znaleźć przyczynę tego, że zmagamy się z nadmiernymi kilogramami. W celu zaplanowania efektywnego procesu odchudzenia musimy najpierw poznać przyczynę, która leży u podłoża naszej nadwagi lub otyłości, aby następnie ją wyeliminować.

Brak dobrze określonego celu

Jeśli przed rozpoczęciem odchudzania nie określimy dobrze naszego celu istnieje duża szansa, że w pewnym momencie poczujemy się zagubieni i zniechęceni.

Cel najlepiej określić według zasady „SMART”, która mówi o tym, że powinien on być: precyzyjny, mierzalny, akceptowalny, realistyczny i dający się określić w czasie. Powinniśmy unikać zbyt ogólnych celów. Lepiej jest przygotować sobie kilka mniejszych, realnych do spełnienia, które będziemy stopniowo realizować.

Brak motywacji

Istnieje grupa osób, które decydują się na odchudzanie tylko ze względu na to, że mają już dość wysłuchiwania uwag ze strony otoczenia na temat tego, że „powinny coś ze sobą zrobić”. Taka osoba  nie jest przekonana co do słuszności swojego postępowania. Jest to prosta droga do porażki. Jedną z przeszkód w redukcji tkanki tłuszczowej jest brak motywacji. Dlatego najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie „po co chcę schudnąć?” i znaleźć motywację w sobie lub odnaleźć motywację zewnętrzną.

Brak asertywności

Niedzielne obiady, kawy z przyjaciółmi, imprezy rodzinne… takie sytuacje to koszmar dla osób, które chcą zgubić nadmierne kilogramy. Boimy się, że odmawiając kawałka tortu narazimy się na żarty otoczenia i dla własnego spokoju ulegamy namowom. Najlepiej jeśli uprzedzimy nasze otoczenie, że jesteśmy na diecie, wspomnimy, że wytrwanie w postanowieniach wymaga od nas silnej woli, a z pewnością większość osób nas zrozumie.

Nieregularne posiłki

Często popełnianym błędem, który stanowi przeszkodę w redukcji tkanki tłuszczowej są nieregularne posiłki. Jeśli chcemy schudnąć musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie osiągniemy celu jeśli będziemy wybiegać z domu bez śniadania, zastępować posiłki przekąskami, a wieczorem nadrobimy to obfitą obiadokolacją.

Zbyt mała ilość snu

Mała ilość snu równa się większy apetyt. Taki mechanizm związany jest z intensywniejszym wydzielaniem greliny, tzw. „ hormonu głodu” u osób, które śpią krótko. W związku z tym jeśli chcemy schudnąć powinniśmy zadbać nie tylko o regularność posiłków i ich wysoką jakość, ale także o odpowiednią ilość snu.

Zbyt łatwy dostęp do pokus

Wypełniając nasze szafki kuchenne słodyczami, udając się w miejsca, gdzie serwowane są niezdrowe posiłki, czy stawiając na stole talerz z przekąskami z pewnością nie ułatwiamy sobie procesu odchudzania. Zadbajmy o to, by nasz dostęp do pokus był jak najbardziej utrudniony. Nie chowajmy do szuflady biurka, przy którym pracujemy tabliczki czekolady, wybierajmy lokale, gdzie serwowane są wyłącznie zdrowe posiłki, a idąc na zakupy zróbmy listę zakupów, której będziemy się ściśle trzymać.

Kupowanie produktów „fit”

Pułapką, w którą wpada wiele osób walczących z nadmiernymi kilogramami jest stawianie na produkty typu „fit”, „fitness” itp. Niestety to, że tego typu produkt spożywczy ma opakowanie z wizerunkiem szczupłej sylwetki, czy dopisek „fit” w nazwie nie oznacza, że jest on dobrym wyborem dla osób, które się odchudzają. Bardzo często takie produkty zawierają duży dodatek cukru, utwardzone tłuszcze roślinne, aromaty. Warto zatem kierować się składem produktu, a nie jego opakowaniem i nazwą.